Tinnitus - troksnis ausīs

Informē Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds

Tinnitus pārveidošanas terapija (TPT)

Tinnitus „sēž smadzenēs”

Tinnitus pētnieks  Pāvels Jastrebovs (Pavel Jastreboff,  ASV) un Džonatans Hazels (Jonathan Hazell,  Anglija) ir izpētījuši, ka dzirdes sistēmas gatavība uztvert  tinnitus ir katram cilvēkam, tikai šī gatavība centrālo procesu ietekmē mūsu smadzenēs tiek apspiesta vai filtrēta. Tinnitus kļūst mums dzirdams tikai tad, kad šie kavējošie efekti mūsu smadzenēs vairs pareizi nedarbojas.
 
Tinnitus ir mūsu dzirdes iespaidu centrālas apstrādes traucējumu rezultāts. Bieži  vien tinnitus izprovocē negatīvas domas un bailes, kuras dažādos veidos var iesaistīties mūsu smadzeņu  „dvēseles centrā  ” - limbiskā sistēmā.
 

Balstoties uz šo priekšstatu, arī ārstnieciskie pasākumi tiek balstīti uz šo centrālo procesu pārveidošanu (retraining): tiek mēģināts, atjaunot dzirdes sistēmas traucēto filtru sistēmu, lai nošķirtu mūsu akustisko uztveri no traucējošiem trokšņiem. Šī treniņa mērķis ir panākt lai troksnis ausīs vairs netiktu uztverts kā traucējošs. Līdz šim tika pieņemts, ka tinnitus izraisa noteikti bojājumi, piemēram, trokšņa trauma iekšējai ausij. Izmaiņām mūsu dzirdes orgānā - gliemezī, kas atrodas iekšējā ausī, Jastrebova un Hazela modelī, ir pakārtota loma. Tie ir tikai trokšņa izraisītāji, kuri jebkurā gadījumā nepareizas regulācijas dēļ smadzenēs tiek negatīvi uztverti un apstrādāti. Tinnitus nav tik lielā mērā auss problēma, cik smadzeņu dzirdes sistēmas problēma.

 

Četri tinnitus pārveidošanas terapijas (TPT) elementi.
 

Ar TPT pacients var savu troksni ausīs izraidīt tik tālu no apziņas, ka tas viņu vairāk netraucē, vai viņš to vairāk var nedzirdēt. Bieži vien šis troksnis tiek sadzirdēts tikai tad, kad pacients uz to speciāli koncentrējas. Šī tinnitus apziņas stāvokļa desensibilizācija tiek panākta ar 4 terapijas pamatelementiem:

·        Konsultēšanu un izskaidrošanu

·        Garīgo traucējumu aprūpi

·        Ar tinnitus saistīto stresa reakciju mazināšanu/vājināšanu

·        Tehnisko palīdzību

 

Veiksmīgai TPT nepieciešama cieša kooperācija starp otorinolaringologu, psihologu un iespējams arī dzirdes aparātu tehniķi – akustiķi. Šī  medicīniski un psiholoģiski orientētā speciālistu komanda kopā ar pacientu izstrādā terapijas plānu , un ir uzskatāma, par tā saucamo  TPT vācu versiju. Šīs darba grupas var tikt paplašinātas ar ko-terapeitiem, piemēram, mūzikas-, dzirdes-, fizioterapeitu u.c.
 

Tinnitus pārveidošanas terapijas mērķis

 

Tinnitus pārveidošanas terapijas mērķis ir trokšņa ausīs atslēgšana no ar to saistītām negatīvām emocijām un domām. Centrālā akustiskā sistēma jātrenē un jāatgriež tai normāla skaņu uztvere,  nevis uz  auss troksni fiksēta uztvere. Pārveidošana nenozīmē neko citu kā atgriešanos pie normālas visu trokšņu uztveres un apstrādes.

Lai dzirdes sistēmu stimulētu šajā virzienā, lai pārtrauktu pacienta domu fiksāciju uz troksni ausīs, ir jāpierod pie ārējiem dzirdes iespaidiem. Šim mērķim noder terapija ar trokšņu maskētājiem, bet ir viens stingri ievērojams padoms: izvairīties no klusuma. Turpmāk pacientam pilnībā jāpārtrauc  sava tinnitus novērošana un „ieklausīšanās sevī”, vai tinnitus vēl ir, vai vairs nav. Ārstam un pacientam jānoskaņojas uz tinnitus pārveidošanas terapiju laika periodā no 1-2 gadiem.
 
Stresa reakciju mazināšana.
 
Ar tinnitus saistītās stresa reakcijas, nervozitāti un vieglo aizkaitināmību var ievērojami mazināt ar dažādām relaksācija metodēm, pastiprinot tās ar bioloģiskās atgriezeniskās saites (biofeedback) metodi. Tās veicina arī uztveres novēršanu uz pozitīvām domām, kā arī palīdz  novērst miega un koncentrēšanās traucējumus.
 
Dzirdes treniņš – habituācias (konstitūcijas maiņas) treniņš
 

Dzirdes uztveres (klausīšanās) vingrinājumos pacients var iemācīties nošķirt tā saucamo traucējošo troksni no vajadzīgā trokšņa. Tā saucamo selektīvo klausīšanos un arī klausīšanos noteiktā virzienā var uzlabot vai iemācīties no jauna. Ja tas izdodas, tad pacients piedzīvo pozitīvu dzirdes uztveri, kas viņu atbrīvo no viņa emocionāli negatīvi piedzīvotā tinnitus.

 

Atbildiet pats/i sev uz sekojošiem jautājumiem:

·        Kad Jūs pēdējo reizi esat sēdējis/usi pie sprakšķošas uguns vai vienkārši ieklausījies/usies lapu čaboņā?

·        Kad Jūs pēdējo reizi esat ieklausījies/usies meža strauta čalošanā, putnu čivināšanā vai

·        Vienkārši ar aizvērtām acīm ieklausījies/usies  jūras viļņos?
 
Tie ir klausīšanās vingrinājumi, kuriem vajadzētu pamudināt pacientus klausīties apzinātāk un padarīt mazāk uzņēmīgus pret ikdienas kairinājumiem un pret lielo akustisko atkritumu daudzumu. No diriģentiem mēs zinām, ka ir iespējams iemācīties klausīties selektīvi. Tikai izkopta dzirde var nošķirt svarīgas lietas no nesvarīgām  un traucējošo vienkārši nedzirdēt.
 
Psihisko traucējumu aprūpe
 

Bailes un depresija, problēmas sociālā jomā un grūtības darbā ir jāatpazīst , un jārisina ar psihologa vai ārsta psihoterapeita palīdzību. Atkarībā no traucējumu pakāpes terapijas iespējas var būt no psiholoģiskas sarunas līdz stacionārai palīdzībai psihosomatiski orientētā klīnikā .

Mērķtiecīgai psihosomatiskai tinnitus terapijai, izņemot izskaidrojošas sarunas, pieder arī speciāls kognitīvs treniņš, kas palīdz apzināties ar tinnitus saistītās automātiskās domas un sajūtu modeli.
Pacientiem jāmācās pārveidot vecās negatīvās domas par pozitīvām , vai vismaz neitrāliem priekšstatiem par troksni ausīs. Ar relaksācijas metodēm pacienti mācās arī uzlabot sava ķermeņa uztveri un , pielietojot šo pieredzi , veicināt dziedējošo attieksmi pašiem pret sevi.
 
 
 
 
 
Atbalstiet lūdzu mūs:  Jums ir iespēja atbalstīt Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fondu, ziedojumiem izmantojot  sekojošus konta rekvizītus: Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds, Reģ. Nr.: 40008155633, Kalnciema iela 98-16, Rīga LV 1046,  Konts: LV55HABA0551027975476