Tinnitus - troksnis ausīs

Informē Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds

Tinnitus un kakla skriemeļi

Kakla skriemeļi
Daudzu gadu garumā pastāv strīds starp zinātniekiem, par to, cik lielā mērā kala skriemeļiem, kuri atrodas pietiekoši tālu no auss, ir ietekme uz tās funkcijām.
 

Praksē šī ietekme parādās diezgan bieži:

·        Dzirdes pasliktināšanās pēc trokšņa iedarbības ( 90-120 dB) , pie vienlaicīga auss apasiņošanas samazinājuma kakla skriemeļu pagriešanas rezultātā, piem., darbs troksnī ar nepareizu ķermeņa stāvokli ( tā sauktā „akustiskā trauma” pēc Boenninghauza).

·        Tinnitus parādīšanās pēc nepareizi veiktas masāžas vai manuālās terapijas.

·        Pretējā situācija  novērota , kad troksnis ausīs pazūd pēc pareizi veiktas kala skriemeļu terapijas .

 

Zinātniekiem neiroanatomiem (Neuhuberam un Pfalleram) gandrīz vienlaikus ir izdevies noteikt mikroskopiskas un funkcionālas saistības starp kakla skriemeļiem un dzirdes orgānu. Viņi varēja pierādīt saistību starp kakla skriemeļiem piesaistītās muskulatūras un centrālām dzirdes struktūrām, kā arī ar līdzsvara struktūrām smadzeņu stumbrā. Centrālajām struktūrām , savukārt, ir ietekme uz dzirdes un līdzsvara orgānu funkcijām.

 

Līdz ar to kakla skriemeļu funkciju traucējumi var izraisīt troksni ausīs, līdzsvara traucējumus un dzirdes pasliktināšanos.

 

Akūta situācija

 

Akūta dzirdes pasliktinājuma vai tinnitus gadījumā bieži vien nevar uzreiz noteikt tiešu cēloni. Zinot kopsakarības starp tinnitus/dzirdes pasliktināšanos un kakla skriemeļu funkciju traucējumiem, šis rajons noteikti ir jāizmeklē.

Pie tam, mazāka nozīme ir skriemeļu struktūras izmaiņām, kas redzamas rentgenbildēs, vai starpskriemeļu disku trūcei. Nozīmīgi ir funkciju traucējumi starp pirmajiem trim kakla skriemeļiem, un tieši starp kakla skriemeļu locītavām.
 
Diagnostikai šajā gadījumā ir zināmi priekšnosacījumi, kuri jāapgūst ārstiem un fizioterapeitiem papildus mācoties manuālo medicīnu vai osteopātiju.
 
Akūtā situācijā pacientiem vajadzētu nonākt pie šādiem speciālistiem. Funkciju atjaunošanās procesam tad bieži vien ir pārsteidzoši labi rezultāti.
 

Svarīgi, lai kakla skriemeļu funkciju atjaunošana un bloķēto kustību traucējumu novēršana notiktu ne vēlāk kā 3 - 7 dienas pēc saslimšanas sākuma!

Hroniski traucējumi

Ja tinnitus ir radies kakla skriemeļu funkciju traucējumu rezultātā, tad hroniskā stāvoklī nevar gaidīt, ka traucējumu novēršana novērsīs arī troksni ausīs!

 

Šajā gadījumā kairinoši signāli ir jau izraisījuši nepareizas un jau patstāvīgi noritošas izmaiņas centrālajās dzirdes aparāta šūnās galvas smadzenēs, kuras vairs nevar tieši ietekmēt strādājot ar kakla skriemeļiem.
 
Jāņem vērā arī tas, ka centrālā dzirdes sistēma tinnitus neapzināti vienmēr interpretē kā svešu un līdz ar to bailes izraisošu signālu. Šie neapzinātie procesi izraisa arī pastiprinātu sasprindzinājumu muskulatūrā, un tas savukārt izraisa funkciju traucējumus , īpaši kakla skriemeļu un plecu joslas rajonā.
 
Hronisks tinnitus vairumā gadījumu noved līdz kakla skriemeļu problēmām, tādēļ ļoti svarīgi kakla skriemeļus uzturēt funkcionālā kārtībā, lai novērstu pasliktināšanos. Līdz ar to ir jāpārtrauc apburtais loks starp tinnitus signāla bailes provocējošo kairinājumu, kas provocē neapzināto muskulatūras sasprindzinājumu.

Terapijas mērķis nevar būt tinnitus novēršana! Solījums, ārstējot kakla skriemeļus, novērst tinnitus, nav nopietns!

Kakla skriemeļu ārstēšana šajā kontekstā ir modernās osteopātijas darba lauks, jo tiek novērtēts sekundārais sasprindzinājums ne tikai muskuļos, bet arī iekšējos orgānos, piem., diafragmas rajonā, kas rodas saspringtas elpošanas rezultātā.

 

Ja akūtā gadījumā ir ieteicama pēc iespējas ātrāka diagnostika, tad hroniskā gadījumā palīgā jānāk „iekšējam ārstam”. Vispārējā stresa mazināšana darbā un privātā dzīvē, regulāra nodarbošanās ar kādu sporta veidu, fizikālā terapija, kā sauna u.c., īpaši efektīvi pasākumi ir atslābinošām ķermeņa terapijām kā joga, Tai – Chi , biofeedback  u.c.
 

Hroniska tinnitus pacientiem būtu jāzin :

Labākā un iedarbīgākā ārstēšana ir uzmanības novēršana no trokšņa ausīs ar atbilstošām garīgām un fiziskām aktivitātēm, lai par to aizmirstu.
Jūs paši to piedzīvosiet : „es dzirdu troksni ausīs tikai tad, kad par to domāju”.
 
 
 
Atbalstiet lūdzu mūs:  Jums ir iespēja atbalstīt Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fondu, ziedojumiem izmantojot  sekojošus konta rekvizītus: Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds, Reģ. Nr.: 40008155633, Kalnciema iela 98-16, Rīga LV 1046,  Konts: LV55HABA0551027975476