Tinnitus - troksnis ausīs

Informē Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds

Kā tas var būt,

ka dzird troksni, "kura nemaz nav"?

   Zinātnieki ir attīstījuši vairākas teorijas par to kā un kāpēc rodas tinnitus. Lai Jūs labāk izprastu kopsakarības , vispirms Jums būtu jāzin, kāds ir dzirdes uztveres process:

·         Auss gliemežnīca uztver skaņu viļņus no gaisa un bungplēvīte sāk vibrēt.

·         Šīs svārstības aiz bungplēvītes vidusausī tiek pastiprinātas ar dzirdes kauliņu starpniecību, un novadītas tālāk līdz iekšējai ausij.

·         Iekšējā ausī atrodas dzirdes orgāns : gliemezis. Tas ir pildīts ar šķidrumu, tādēļ svārstības tiek pārveidotas par viļņiem.

·         Gliemezī atrodas matiņšūnas.

·         Šīs matiņšūnas tiek iekustinātas ar viļņu svārstībām, radot nervu impulsus, kuri pa dzirdes nervu tiek novadīti līdz smadzenēm.

·         Smadzenēs šie signāli tiek apstrādāti, pārveidoti par toņiem. Šeit troksnis pirmo reizi kļūst priekš mums apzināts un atpazīts, papildināts ar sajūtām , un šādā formā uztverts kā troksnis. Bieži, daļēji uz pieņēmumiem balstīti tinnitus izskaidrojumi, balstās uz to, ka ir bojātas jūtīgās matiņšūnas vai  nervu šķiedras .

 

Kāpēc troksnis ausīs tiek uztverts kā mokošs ?

 

  Kad mēs dzirdam troksni ausīs kā „signālus no nekurienes” , un nevaram tos saistīt ar ārēju saprotamu skaņas avotu, līdz ar to nevaram to atšifrēt, tad  mūsu zemapziņa signalizē par  „draudošām briesmām”, un mēs to uztveram kā brīdinājumu, trauksmes signālu. Mēs reflektori uz to reaģējam ar paniku, bēgšanas reakciju vai sastingumu. Mēs jūtamies bezpalīdzīgi  un sindroma varā.

 
 
 
 
Atbalstiet lūdzu mūs:  Jums ir iespēja atbalstīt Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fondu, ziedojumiem izmantojot  sekojošus konta rekvizītus: Stresa profilakses un veselības uzlabošanas atbalsta fonds, Reģ. Nr.: 40008155633, Kalnciema iela 98-16, Rīga LV 1046,  Konts: LV55HABA0551027975476