Ārstēšanas iespējas

a. akūts tinnitus jāārstē pie ausu-kakla-deguna ārsta.
b. hronisks tinnitus.

Specifisku medikamentu hroniska tinnitus ārstēšanai nav. Medikamentus izmanto tikai pavadošo sindromu un slimību ārstēšanai (piemēram, depresijas ārstēšanai).

Instrumentālā ārstēšana

  • Dzirdes aparāti
  • Tinnitus maskētāji (“baltais troksnis”)
  • Kombinācija: dzirdes aparāts ar tinnitus maskētāju
  • Tinnitus pārveidošanas terapija (retraining therapy)
  • Skaņu terapijas sistēmas (CD, speciālas audio sistēmas)

Galvenie profilaktiskie noteikumi

  • Izvairīties no trokšņa
  • Lietot ausu aizsarglīdzekļus trokšņainā darba vidē
  • Diēta: izslēgt stimulantus (alkohols, kofeīns, …)
  • Saglabāt stabilu asinsspiedienu

Psihoterapeitiski pasākumi

Mērķis ir esošo traucējumu akceptēšana un jutīguma sliekšņa izmainīšana, kam īpaši piemērota ir:
– uzvedības terapija un psihodinamiskā terapija,
– autogēnais treniņš,
– biofeedback,
– pašiedvesma,
– hipnoze u.c.

    Tinnitus pārveidošanas terapija (TPT)

    Tinnitus “sēž smadzenēs”

    Tinnitus pētnieks Pāvels Jastrebovs (Pavel Jastreboff, ASV) un Džonatans Hazels (Jonathan Hazell, Anglija) ir izpētījuši, ka dzirdes sistēmas gatavība uztvert tinnitus ir katram cilvēkam, tikai šī gatavība centrālo procesu ietekmē mūsu smadzenēs tiek apspiesta vai filtrēta. Tinnitus kļūst mums dzirdams tikai tad, kad šie kavējošie efekti mūsu smadzenēs vairs pareizi nedarbojas.
    Tinnitus ir mūsu dzirdes iespaidu centrālas apstrādes traucējumu rezultāts. Bieži vien tinnitus izprovocē negatīvas domas un bailes, kuras dažādos veidos var iesaistīties mūsu smadzeņu “dvēseles centrā ” – limbiskā sistēmā.
    Balstoties uz šo priekšstatu, arī ārstnieciskie pasākumi tiek balstīti uz šo centrālo procesu pārveidošanu (retraining): tiek mēģināts atjaunot dzirdes sistēmas traucēto filtru sistēmu, lai nošķirtu mūsu akustisko uztveri no traucējošiem trokšņiem. Šī treniņa mērķis ir panākt, lai troksnis ausīs vairs netiktu uztverts kā traucējošs. Līdz šim tika pieņemts, ka tinnitus izraisa noteikti bojājumi, piemēram, trokšņa trauma iekšējai ausij. Izmaiņām mūsu dzirdes orgānā gliemezī, kas atrodas iekšējā ausī, Jastrebova un Hazela modelī, ir pakārtota loma. Tie ir tikai trokšņa izraisītāji, kuri jebkurā gadījumā nepareizas regulācijas dēļ smadzenēs tiek negatīvi uztverti un apstrādāti. Tinnitus nav tik lielā mērā auss problēma, cik smadzeņu dzirdes sistēmas problēma.

      Četri tinnitus pārveidošanas terapijas (TPT) elementi

      Ar TPT pacients var savu troksni ausīs izraidīt tik tālu no apziņas, ka tas viņu vairāk netraucē, vai viņš to vairāk var nedzirdēt. Bieži vien šis troksnis tiek sadzirdēts tikai tad, kad pacients uz to speciāli koncentrējas. Šī tinnitus apziņas stāvokļa desensibilizācija tiek panākta ar 4 terapijas pamatelementiem:

      • konsultēšanu un izskaidrošanu,
      • garīgo traucējumu aprūpi,
      • ar tinnitus saistīto stresa reakciju mazināšanu/vājināšanu,
      • tehnisko palīdzību.

      Veiksmīgai TPT nepieciešama cieša kooperācija starp otorinolaringologu, psihologu un, iespējams, arī dzirdes aparātu tehniķi – akustiķi. Šī medicīniski un psiholoģiski orientētā speciālistu komanda kopā ar pacientu izstrādā terapijas plānu un ir uzskatāma par tā saucamo TPT vācu versiju. Šīs darba grupas var tikt paplašinātas ar koterapeitiem, piemēram, mūzikas, dzirdes, fizioterapeitu u.c.

      Tinnitus pārveidošanas terapijas mērķis

      Tinnitus pārveidošanas terapijas mērķis ir trokšņa ausīs atslēgšana no  negatīvām emocijām un domām, kas ir ar to saistīts. Centrālā akustiskā sistēma jātrenē un jāatjauno tai normāla skaņu uztvere, nevis uz auss troksni fiksēta uztvere. Pārveidošana nenozīmē neko citu kā atgriešanos pie normālas visu trokšņu uztveres un apstrādes.
      Lai dzirdes sistēmu stimulētu šajā virzienā, lai pārtrauktu pacienta domu fiksāciju uz troksni ausīs, ir jāpierod pie ārējiem dzirdes iespaidiem. Šim mērķim noder terapija ar trokšņu maskētājiem, bet ir viens stingri ievērojams padoms: izvairīties no klusuma. Turpmāk pacientam pilnībā jāpārtrauc sava tinnitus novērošana un “ieklausīšanās sevī”, vai tinnitus vēl ir vai tā vairs nav.
      Ārstam un pacientam jānoskaņojas uz tinnitus pārveidošanas terapiju laika periodā no 1 līdz 2 gadiem.

      Stresa reakciju mazināšana

      Ar tinnitus saistītās stresa reakcijas, nervozitāti un vieglu aizkaitināmību var ievērojami mazināt ar dažādām relaksācija metodēm, pastiprinot tās ar bioloģiskās atgriezeniskās saites (biofeedback) metodi. Tās veicina arī uztveres novēršanu uz pozitīvām domām, kā arī palīdz novērst miega un koncentrēšanās traucējumus.

      Dzirdes treniņš – habituācijas (konstitūcijas maiņas) treniņš

      Dzirdes uztveres (klausīšanās) vingrinājumos pacients var iemācīties nošķirt tā saucamo traucējošo troksni no vajadzīgā trokšņa. Tā saucamo selektīvo klausīšanos un arī klausīšanos noteiktā virzienā var uzlabot vai iemācīties no jauna. Ja tas izdodas, tad pacients piedzīvo pozitīvu dzirdes uztveri, kas viņu atbrīvo no viņa emocionāli negatīvi piedzīvotā tinnitus.
      Atbildiet sev uz šādiem jautājumiem:

      • kad Jūs pēdējo reizi esat sēdējis/-usi pie sprakšķošas uguns vai vienkārši ieklausījies/-usies lapu čaboņā?
      • kad Jūs pēdējo reizi esat ieklausījies/-usies meža strauta čalošanā, putnu čivināšanā?
      • kad Jūs pēdējo reizi esat vienkārši ar aizvērtām acīm ieklausījies/-usies jūras viļņos?

      Tie ir klausīšanās vingrinājumi, kuriem vajadzētu pamudināt pacientus klausīties apzinātāk un padarīt mazāk uzņēmīgus pret ikdienas kairinājumiem un pret lielo akustisko atkritumu daudzumu. No diriģentiem mēs zinām, ka ir iespējams iemācīties klausīties selektīvi. Tikai izkopta dzirde var nošķirt svarīgas lietas no nesvarīgām un traucējošo vienkārši nedzirdēt.

      Psihisko traucējumu aprūpe

      Bailes un depresija, problēmas sociālā jomā un grūtības darbā ir jāatpazīst un jārisina ar psihologa vai ārsta psihoterapeita palīdzību. Atkarībā no traucējumu pakāpes terapijas iespējas var būt no psiholoģiskas sarunas līdz stacionārai palīdzībai psihosomatiski orientētā klīnikā.

      Mērķtiecīgai psihosomatiskai tinnitus terapijai, izņemot izskaidrojošas sarunas, pieder arī speciāls kognitīvs treniņš, kas palīdz apzināties ar tinnitus saistītās automātiskās domas un sajūtu modeli.

      Pacientiem jāmācās pārveidot vecās negatīvās domas par pozitīvām vai vismaz neitrāliem priekšstatiem par troksni ausīs. Ar relaksācijas metodēm pacienti mācās arī uzlabot sava ķermeņa uztveri un, izmantojot šo pieredzi, veicināt dziedējošo attieksmi pašiem pret sevi.

      Tinnitus un kakla skriemeļi

      Kakla skriemeļi

      Daudzu gadu garumā pastāv strīds starp zinātniekiem par to, cik lielā mērā kakla skriemeļiem, kuri atrodas pietiekami tālu no auss, ir ietekme uz tās funkcijām.
      Praksē šī ietekme parādās diezgan bieži:

      • dzirdes pasliktināšanās pēc trokšņa iedarbības (90–120 dB), pie vienlaicīga auss apasiņošanas samazinājuma kakla skriemeļu pagriešanas rezultātā, piem., darbs troksnī ar nepareizu ķermeņa stāvokli (tā sauktā “akustiskā trauma” pēc Boenninghauza),
      • tinnitus parādīšanās pēc nepareizi veiktas masāžas vai manuālās terapijas,
      • pretējā situācija novērota, kad troksnis ausīs pazūd pēc pareizi veiktas kakla skriemeļu terapijas.

      Zinātniekiem neiroanatomiem (Neuhuberam un Pfalleram) gandrīz vienlaikus ir izdevies noteikt mikroskopiskas un funkcionālas saistības starp kakla skriemeļiem un dzirdes orgānu. Viņi varēja pierādīt saistību starp kakla skriemeļiem piesaistītās muskulatūras un centrālām dzirdes struktūrām, kā arī ar līdzsvara struktūrām smadzeņu stumbrā. Centrālajām struktūrām savukārt ir ietekme uz dzirdes un līdzsvara orgānu funkcijām.
      Līdz ar to kakla skriemeļu funkciju traucējumi var izraisīt troksni ausīs, līdzsvara traucējumus un dzirdes pasliktināšanos.

      Akūta situācija

      Akūta dzirdes pasliktinājuma vai tinnitus gadījumā bieži vien nevar uzreiz noteikt tiešu cēloni. Zinot kopsakarības starp tinnitus/dzirdes pasliktināšanos un kakla skriemeļu funkciju traucējumiem, šis rajons noteikti ir jāizmeklē.
      Turklāt mazāka nozīme ir skriemeļu struktūras izmaiņām, kas redzamas rentgenbildēs, vai starpskriemeļu disku trūcei. Nozīmīgi ir funkciju traucējumi starp pirmajiem trim kakla skriemeļiem un tieši starp kakla skriemeļu locītavām.
      Diagnostikai šajā gadījumā ir zināmi priekšnosacījumi, kuri jāapgūst ārstiem un fizioterapeitiem, papildus mācoties manuālo medicīnu vai osteopātiju.
      Akūtā situācijā pacientiem vajadzētu nonākt pie šādiem speciālistiem. Funkciju atjaunošanās procesam tad bieži vien ir pārsteidzoši labi rezultāti.
      Svarīgi, lai kakla skriemeļu funkciju atjaunošana un bloķēto kustību traucējumu novēršana notiktu ne vēlāk kā 3–7 dienas pēc saslimšanas sākuma!

      Hroniski traucējumi

      Ja tinnitus ir radies kakla skriemeļu funkciju traucējumu rezultātā, tad hroniskā stāvoklī nevar gaidīt, ka traucējumu novēršana novērsīs arī troksni ausīs!
      Šajā gadījumā kairinoši signāli ir jau izraisījuši nepareizas un jau pastāvīgi noritošas izmaiņas centrālajās dzirdes aparāta šūnās galvas smadzenēs, kuras vairs nevar tieši ietekmēt, strādājot ar kakla skriemeļiem.
      Jāņem vērā arī tas, ka centrālā dzirdes sistēma tinnitus neapzināti vienmēr interpretē kā svešu un līdz ar to bailes izraisošu signālu. Šie neapzinātie procesi izraisa arī pastiprinātu sasprindzinājumu muskulatūrā, un tas savukārt izraisa funkciju traucējumus, īpaši kakla skriemeļu un plecu joslas rajonā.
      Hronisks tinnitus vairumā gadījumu noved līdz kakla skriemeļu problēmām, tādēļ ļoti svarīgi kakla skriemeļus uzturēt funkcionālā kārtībā, lai novērstu pasliktināšanos. Līdz ar to ir jāpārtrauc apburtais loks starp tinnitus signāla bailes provocējošo kairinājumu, kas provocē neapzināto muskulatūras sasprindzinājumu.

      Terapijas mērķis nevar būt tinnitus novēršana!

      Solījums, ārstējot kakla skriemeļus, novērst tinnitus nav nopietns!
      Kakla skriemeļu ārstēšana šajā kontekstā ir modernās osteopātijas darba lauks, jo tiek novērtēts sekundārais sasprindzinājums ne tikai muskuļos, bet arī iekšējos orgānos, piem., diafragmas rajonā, kas rodas saspringtas elpošanas rezultātā.

      Ja akūtā gadījumā ir ieteicama pēc iespējas agrāka diagnostika, tad hroniskā gadījumā palīgā jānāk “iekšējam ārstam”. Vispārējā stresa mazināšana darbā un privātajā dzīvē, regulāra nodarbošanās ar kādu sporta veidu, fizikālā terapija, sauna u.c., īpaši efektīvi panākumi ir atslābinošām ķermeņa terapijām kā joga, Tai Chi, biofeedback u.c.

      Hroniska tinnitus pacientiem būtu jāzina:

      Labākā un iedarbīgākā ārstēšana ir uzmanības novēršana no trokšņa ausīs ar atbilstošām garīgām un fiziskām aktivitātēm, lai par to aizmirstu.
      Jūs paši to piedzīvosiet – “es dzirdu troksni ausīs tikai tad, kad par to domāju”.

      Tinnitus un dzirdes aparāti

      Tinnitus un dzirdes aparāti

      Dzirdes pasliktinājums jācenšas līdzsvarot ar tinnitus dzirdes aparātiem. Pie saglabātas normālas dzirdes lieto aparātus, kas akustiski novērš uzmanību no trokšņa ausīs. Tie rada klusu plata diapazona troksni vienā vai abās ausīs.
      Troksni ģenerējošie aparāti ir līdzīgi dzirdes aparātiem un tiek arī līdzīgi lietoti. Lai neietekmētu dzirdes uztveres spējas, šie aparāti tiek lietoti tikai aiz auss, lai nenosprostotu dzirdes kanālu. 
      Ja bez tinnitus pastāv arī vājdzirdība, tā jākompensē ar labākajiem dzirdes aparātiem. Bieži vien trokšņu ģenerētājs/maskētājs tad vairs nav vajadzīgs. Bet dzirdes aparāti var būt kombinēti arī ar trokšņu ģenerētājiem/maskētājiem.

      Kas Jums būtu jāzina par trokšņu ģenerētāju/maskētāju

      • Trokšņu ģenerētājs nedrīkst ietekmēt ne runas uztveri, nedz arī pilnībā nomākt troksni ausīs. Jūs drīz vien pats/i sajutīsiet, kāds skaļums jums der un ir patīkams.
      • Lai panāktu labākus rezultātus, aparāts jums būtu jālieto tad, kad apkārtējā vide ir mierīga un klusa.

      Lietošana

      • Troksnim jābūt “patīkamam”.
      • Intensitāte: noregulējiet skaļumu tā, lai aparāta troksnis būtu nedaudz klusāks par troksni ausīs.
      • Lietojiet trokšņa ģenerētāju/maskētāju pārsvarā vakaros un, iespējams, arī iemiegot.
      • Nepārspīlējiet lietošanas ilgumu, sāciet ar 2–3 stundām.
      • Saskaņojiet lietošanas ilgumu ar darba un privātām situācijām.
      • Ja jums ir vājdzirdība, tad jums nepieciešams dzirdes aparāts.

      Lietojot trokšņu ģeneratoru/maskētāju, mazinās tinnitus klātbūtne un uztvere. Ar laiku tas vairs nešķiet tik skaļš un dominējošs, arī laika posmos, kad trokšņu ģenerators netiek lietots. 
      Šis treniņa efekts kļūst jūtams agrākais pēc 2 mēnešiem, bet tas var ilgt līdz vienam gadam, līdz iestājas jūtams efekts. Troksnis un pats aparāts nedrīkst būt traucējošs, ne arī iedarboties apgrūtinoši. Ja tā notiek, tad konsultējieties ar savu ārstu vai dzirdes aparātu tehniķi.

      Pielāgošana

      • Tas ir aizauss aparāts – dzirdes kanāls nedrīkst būt nosprostots.
      • Ērts, bet drošs nostiprinājums.
      • Briļļu lietotājiem labāk piemērots ir iekšējais dzirdes aparāts nekā aizauss aparāts.

      Noslēgumā

      TPT nav brīnumlīdzeklis un nav arī piemērots visiem tinnitus pacientiem.
      Protams, ir iespējams apgūt arī citus veidus sadzīvošanai ar tinnitus.